Augstākās baudas noslēpums Kas var būt jaukāks par mīlas brīdi, kas uzved pašā baudas virsotnē. Daudz dzirdēts un lasīts par sievietes orgasma krāšņajām izpausmēm, kamēr vīriešiem tās gluži tik spilgtas neesot. Turklāt viņi dzimumakta laikā varot sasniegt tikai vienu kulmināciju, bet sievietes – vairākas pēc kārtas. Vai daba patiešām nodarījusi pāri stiprā dzimuma pārstāvjiem?

Sievietes orgasms raksturots pārdesmit dažādās definīcijās, taču joprojām ir daudz kā neskaidra. “Seksuālās labsajūtas izpausmes katrai mēdz būt atšķirīgas un ik reizi – citādas. Vīrietim tās šķiet vienkāršākas,” uzskata ginekoloģe un psihoterapeite Gunta Frīdenberga.

Izvērtējot fizioloģiskos rādītājus, tomēr neatklājas būtiskas atšķirības starp abu dzimumu pārstāvju izjūtām mīlas kulminācijas brīdī. “Diezin vai sievietei orgasms ir krāšņāks. To taču nevar izmērīt,” iebilst seksologs Artūrs Vāvere.

Orgasma anatomija

Mīlas brīža kulminācija izpaužas ar dzimumorgānu ritmisku saraušanos, patīkamu siltuma vilni visā ķermenī un īslaicīgu apziņas zudumu, ko mēdz salīdzināt ar lidojumu vai kritienu bezdibenī. Paātrinās sirdsdarbība (120–180 sitieni minūtē vai pat vairāk) un elpošana (līdz 40 reizēm minūtē), kā arī paaugstinās asinsspiediens.

Jo lielāks uzbudinājums, jo spēcīgākas dzimumorgānu kontrakcijas un izteiktāka labsajūta. Sievietei maksts apakšējā trešdaļa sašaurinās, bet tālāk paplašinās, izveidojot tā saukto orgastisko aploci, kas cieši apņem dzimumlocekli. Austrumos harēma sievietes speciāli apmāca trenēt vagīnas un starpenes muskuļus, lai radītu lielāku baudu vīrietim. Treniņam var izmantot arī vaginālās lodītes. “Ja maksts muskulatūra vairāk saspringst, labsajūta varētu pastiprināties arī sievietei,” atzīst Gunta Frīdenberga.

"Austrumos harēma sievietes speciāli apmāca trenēt vagīnas un starpenes muskuļus, lai radītu lielāku baudu vīrietim. Treniņam var izmantot arī vaginālās lodītes. “Ja maksts muskulatūra vairāk saspringst, labsajūta varētu pastiprināties arī sievietei."

Taču spēja sasniegt mīlas kulmināciju ir saistīta ne tikai ar ķermeniskām norisēm, bet arī emocijām, ko ietekmē partneru attiecības, pašsajūta, noskaņojums un citi apstākļi. Pats galvenais – nepieciešama vēlme mīlēties ar konkrēto cilvēku.

Baudas virsotni vieglāk sasniegt partneriem, kas viens otru labi pazīst. Ja tikai laika gaitā attiecībās nav iestājusies rutīna.

Labi izjūtot vienam otru, mīlnieki kulmināciju bieži sasniedz vienlaikus. Tomēr daļa no tā apzināti izvairās, labprāt vērojot, kā mirkli izbauda otrs. “Vienlaicīgu orgasmu nevajadzētu izvirzīt par obligātu mērķi, jo tā var sabojāt mīlas brīdi. Labāk vienkārši atbrīvoties un ļauties sajūtām,” uzskata dakteris Vāvere.

Kulminācija abiem mēdz būt izteiktāka, ja sekss nav bijis ilgāku laiku, jo tad vīrietim sakrājies vairāk spermas. Kaut gan dažkārt notiek otrādi – ja sēklas vadi ir pārpildīti un muskuļi iestiepti, to kontrakcijas nav tik spēcīgas, organisms cenšas pēc iespējas ātrāk atbrīvoties no uzkrātā sekrēta, un lidojuma sajūta izpaliek.

Daudziem augstākās baudas mirklis norit tik mierīgi, ka partneris pat nesaprot, vai tas bijis. Savukārt citi pēc kaislīgiem mīlas brīžiem uz ķermeņa pamana zilumus. Lai gan nekontrolētā uzvedība reizēm var nobiedēt, nopietni miesas bojājumi, nodarbojoties ar seksu, tiek gūti ārkārtīgi reti.

Viņām vairāki, viņiem – viens?

Valda uzskats, ka vīrietim vēlmi pēc seksa un iespēju sasniegt orgasmu par 85 procentiem nosaka dzimumhormoni, emocijas – mīlestību – atstājot otrajā plānā. Turpretim sievietei šī attiecība esot pretēja.

"Labi izjūtot vienam otru, mīlnieki kulmināciju bieži sasniedz vienlaikus. Tomēr daļa no tā apzināti izvairās, labprāt vērojot, kā mirkli izbauda otrs. “Vienlaicīgu orgasmu nevajadzētu izvirzīt par obligātu mērķi, jo tā var sabojāt mīlas brīdi."

Artūrs Vāvere tam nepiekrīt. Viņš novērojis, ka daudzi stiprā dzimuma pārstāvji nesasniedz baudu bez dziļām jūtām. Savukārt ir sievietes, kuras piedzīvojušas negribētu kulmināciju pat izvarošanas laikā, un tam līdzīgas sajūtas sākumā var sagādāt dzemdību sāpes.

“Teorija vēsta, ka vīrietim orgasmu var sagādāt četros veidos: orāli, ar rokām, anāli un vagināli. Taču šie paņēmieni raksturo tikai seksa tehniku. Tā rodas atšķirīgas sajūtas, tomēr mīlēšanās ir vienots, ar emocijām saistīts process,” atzīst ārsts.

Nav tiesa, ka vīriešiem dzimumakta laikā var būt tikai viena augstākās baudas virsotne. Spermas noplūde ne vienmēr nozīmē orgasmu. Apmierinājums var iestāties arī pirms vai pēc ejakulācijas. Kad tā notikusi, pāris parasti beidz mīlēties, kaut gan tas varētu būt tikai rotaļas sākums.

Austrumu mīlas māksla māca paildzināt dzimumaktu un sasniegt atkārtotus orgasmus bez spermas izšļākšanās, lai sniegtu baudu sievietei, nezaudējot enerģiju. Eiropiešiem šajā ziņā ir daudz neizmantotu rezervju. “Domāju, ka vairākumam mūsu vīriešu tas nav pieņemams – it kā sapucēties un tomēr palikt mājās...” uzskata Gunta Frīdenberga.

Vīrieši spilgtāku orgasmu parasti izbauda jaunībā, kad ir augstāks hormonu līmenis, spēcīgākas muskuļu kontrakcijas un lielāks sēklas apjoms. Taču tas nenozīmē, ka vecumdienās baudas vairs nav. Ja gribas spilgtākas izjūtas, var ņemt talkā stimulējošus līdzekļus.

“Kāds 80 gadus vecs kungs vēlējās, lai izrakstu erekciju veicinošas tabletes,” atceras seksologs. “Brīdināju, ka viņa vecumā to lietošana ir riskanta, taču vīrs atbildēja, ka nāve mīlējoties būtu pats labākais mūža noslēgums.”

Daudzi vīrieši atzīstot, ka orgasmam līdzīgas un pat vēl spēcīgākas sajūtas rodas sporta zālē paaugstinātas fiziskas slodzes apstākļos. Pārlieka aizraušanās ar šādu baudas gūšanas veidu gan var traucēt attiecībām ar sievieti.

“Teorija vēsta, ka vīrietim orgasmu var sagādāt četros veidos: orāli, ar rokām, anāli un vagināli. Taču šie paņēmieni raksturo tikai seksa tehniku. Tā rodas atšķirīgas sajūtas, tomēr mīlēšanās ir vienots, ar emocijām saistīts process.”

Citi visspēcīgāko kulmināciju izjūt orālā seksa laikā. Iespējams, ne tikai patīkamā kairinājuma dēļ, bet arī tāpēc, ka partneres poza, šādi mīlējoties, vīrietī rada pārākuma apziņu. “Šim tuvības veidam netrūkst noliedzēju, kuri apgalvo, ka sievietei no tā nav nekāda labuma. Taču zinu vairākas, kuras šādi sasniedz orgasmu arī pašas,” saka Artūrs Vāvere.

Vagīnā vai klitorā?

Lai sasniegtu augstāko baudu, sievietei ne vienmēr nepieciešams dzimumakts. Dažkārt pietiek tikai ar mīļotā prasmīgiem pieskārieniem.

Lielāko daļu sieviešu līdz orgasmam visātrāk var novest, kairinot klitoru jeb kutekli, kur atrodas daudz jutīgu receptoru. Dažām tas starp kaunuma lūpām novietots tā, ka dzimumakta laikā nemaz netiek skarts. Tad partnerim vajadzētu apmierināt sievieti orāli vai kā citādi. Pētījumi liecina, ka bez kutekļa stimulēšanas orgasms nav pietiekami dziļš.

Psihoanalīzes pamatlicējs Zigmunds Freids domāja, ka jaunietes, kuras vēl nav īsti pieņēmušas peņa ielaušanos savā organismā, sasniedz klitorālo orgasmu, bet nobriedušām sievietēm bauda rodas galvenokārt makstī, jo viņas jau ir pielāgojušās saņēmējas lomai. Pastāvēja arī uzskats, ka enerģiskākas sievietes izjūt klitorālo orgasmu, bet maigākas būtnes – vaginālo.

Tagad seksologi atzīst, ka parasti abi labsajūtas veidi kombinējas. Daudzām klitora audi izvietoti arī maksts iekšpusē, tādēļ labsajūtu rada dzimumlocekļa kustības. Izteiktāku baudu no vagīnas kairināšanas sasniedz sievietes, kurām ir ļoti jutīgs G punkts, kas novietots vidēji 2,5–3 centimetru attālumā no ieejas makstī tās priekšējā sienā.

Vai nepiemirsāt priekšspēli?

Sievietēm biežāk nekā vīriešiem rodas grūtības seksā sasniegt pilnīgu apmierinājumu. Tikai nedaudzas izbauda orgasmu jau agrā jaunībā, daļa to piedzīvo pēc pirmajām dzemdībām, bet pieci līdz desmit procenti pilnībā baudu nesasniedz nekad.

Grūtības nonākt līdz orgasmam ir krietni lielākai daļai sieviešu. Tam par iemeslu var būt gan puritāniska audzināšana, gan izkropļoti priekšstati un stereotipi par dzimumattiecībām, kas neļauj tuvības laikā atbrīvoties, gan arī partnera neprasme.

Reizēm uzbudinājums var būt tik liels, ka kulminācija iestājas, jau pieskaroties kādai erogēnajai zonai vai skūpstoties, taču parasti sievietei nepieciešama pietiekami ilga priekšspēle. Ja vīrietis uzsāk dzimumaktu, pirms partnere ir pietiekami uzbudināta, viņam vajadzētu sagādāt sievietei baudu pēc tam.

"Ja regulāri jūt uzbudinājumu, taču negūst apmierinājumu, ar laiku mēdz rasties velkošas sāpes vēdera lejasdaļā un mugurā."

Sievietes baudas augstāko punktu visvieglāk sasniedz ovulācijas laikā, kad olšūna ir gatava apaugļoties un veidojas izteiktāka orgastiskā aploce, neļaujot spermai izplūst no maksts. Lielākajai daļai līdz kulminācijai vieglāk nonākt, ja nav jāraizējas par nevēlamu grūtniecību. Taču sievietes mēdz būt arī neizprotamas. “Kāda paciente stāstīja, ka viņai orgasmu palīdz sasniegt nedrošība – paliks stāvoklī vai ne,” atceras daktere Gunta Frīdenberga.

Tēlots vai īsts?

“Spēja sagādāt sievietei orgasmu ceļ vīrieša pašapziņu. Taču, ja tas neizdodas, nevajadzētu viņam uzvelt visu vainu. Vīrietis parasti jūt, ko pats gribētu, un dzimumakta laikā cenšas to īstenot. Sieviete bieži vien nezina, ko vēlas, tāpēc rodas problēmas,” uzskata Artūrs Vāvere. “Ja partnere nav apmierināta, viņš, kaut arī bieži neizrāda, to sāpīgi pārdzīvo. Ar laiku var vājināties erekcija, notikt priekšlaicīga sēklas noplūde un rasties grūtības sasniegt orgasmu arī pašam.”

Savukārt sieviete lieliski saprot situāciju un bailēs, ka partneris varētu novērsties, liek lietā aktrises spējas. “Biju pārsteigta par amerikāņu pētījumā noskaidroto, ka gandrīz puse sieviešu tēlo orgasmu un lasot ieteikumus, kā to veiksmīgāk darīt,” atzīst daktere Frīdenberga. “Ja pastāvīgi jāizliekas, kāpēc tādas attiecības vispār vajadzīgas? Nevajag baidīties būt atklātai, citādi problēmu neizdosies atrisināt. Manuprāt, ja vīrietis nejūt, ka partnere izliekas, vai nu viņš nekad nav mīlējies ar sievieti, kura izbaudījusi orgasmu, vai arī viņam nerūp otras pusītes labsajūta.”

Atšķirīgais sievietes un vīrieša orgasmā

  • Lielākā daļa vīriešu kulmināciju dzimumaktā sasniedz ātrāk – apmēram divās minūtēs. Sievietēm nepieciešamas caurmērā 15 minūtes.
  • Vīrietim orgasms ilgst vidēji no dažām sekundēm līdz minūtei, bet sievietei – no vairākām sekundēm līdz piecām minūtēm.
  • Sievietēm pēc dzimumakta ir lielāka vēlme izbaudīt maiguma izpausmes.
  • Viņas daudz biežāk nekā viņi sasniedz vairākus orgasmus pēc kārtas, jo pēc kulminācijas rodas jauni uzbudinājuma viļņi.

Artūrs Vāvere gan domā, ka vīriešus ar šo pieklājības žestu apmānīt nav nemaz tik grūti. Uzbudinājuma pazīmes, piemēram, piesarkušu ādu un saspringušus krūšu galus, notēlot nevar, taču orgasma izpausmju patiesumu nav iespējams novērtēt. Monotona kliegšana pornofilmu stilā īstas baudas brīdī parasti gan nav dzirdama.

Dažām sievietēm no maksts izdalās bālgans šķidrums, ko vīrieši mēdz uzskatīt par kulminācijas pazīmi. Taču tā ir tikai individuāla īpatnība bez fizioloģiskas nozīmes. Daudzi speciālisti domā, ka tas ir dzemdes dobumā sakrājies šķidrums, citi – ka to izdala dziedzerīši, kas darbojas līdzīgi prostatai.

Pliekanais saldums

Spēja sasniegt orgasmu ir jāattīsta. “Pirms dzimumdzīves uzsākšanas iepazīt savu ķermeni un noskaidrot, kādas sajūtas gaidīt no seksa, palīdz masturbēšana,” atzīst Gunta Frīdenberga.

Seksologa Alfrēda Kinsija pētījumi liecina, ka vairākums sieviešu masturbējot sasniedz orgasmu četrās minūtēs. Dzimumakta laikā tas tik ātri neiestājas vai izpaliek vispār. Kautrīgas sievietes masturbējot var gūt asākas izjūtas, jo partnera klātbūtne traucē atbrīvoties. Arī daudzi vīrieši, samīļojot sevi, gūst spēcīgāku orgasmu. Tomēr šādu baudu var salīdzināt ar cukura aizvietotāju – saldums ir, bet īstas garšas nav, jo pietrūkst tuvības ar partneri.

Masturbēšanai ir gan mīnusi, gan plusi, atzīst Artūrs Vāvere. Šādi gūtā pieredze iesakņojas, tāpēc gadās, ka orgasmu izjūt, tikai saņemot kairinājumu, pie kāda pierasts kopš pusaudža gadiem. Toties pētījumi liecina, ka vīrieši, kuri masturbē arī mūža otrajā pusē, kad dzimumdzīve kļuvusi retāka, orgasmu sasniedz biežāk.
Nereti sieviete, kura mēdz apmierināt sevi ar vibratoru, dzimumaktā vairs nespēj nonākt līdz kulminācijai. Īpaši, ja izmantots ļoti liels mākslīgais penis.

“Manuprāt, ja neizdodas sasniegt orgasmu, ne vienmēr labākais problēmas risināšanas veids ir pārrunas,” uzskata seksologs. “Iesaku mēģināt atbrīvoties un masturbēt partnera klātbūtnē. Tad labāk sapratīsiet, kā palīdzēt otrai pusītei nonākt līdz baudas kulminācijai.”

 Indra Ozoliņa, 36,6°C
 
Uz Augšu