Vīrietis un Sekss“Vīrietis ir vienmēr gatavs seksam…” — stereotips, kas joprojām cirkulē sabiedrībā. Šoreiz runāšu par pretēju jautājumu: kāpēc daļā gadījumu vīrietis izvairās - bēg no seksuālajiem kontaktiem, cenšas veidot tikai draudzīgas attiecības ar sievietēm, bet, ja šīs attiecības kļūst nopietnākas, dažādos veidos tās izbeidz. Pirmajā mirklī šāda situācija izklausās neticama un dažiem varētu rasties doma par puiša vai vīrieša netradicionālu orientāciju, bet situācija ir nedaudz atšķirīga. Cik bieži sabiedrībā ir sastopamas šādas situācijas, nemācēšu atbildēt, jo raksts pamatojas uz reālu gadījumu aprakstiem — situācijām, kad vīrietis, meklējot risinājumu, bijis manās konsultācijās.

Veidojas mazvērtības izjūta

Visos šajos gadījumiem kopējas ir divas lietas: viena ir saistīta ar to, ka vīrietis pamanījis kādu vairāk vai mazāk nozīmīgu problēmu savu dzimumorgānu uzbūvē, attīstībā vai piedzīvojis neveiksmi vienā vai vairākos seksuālajos kontaktos. Biežāk tas noticis, vīrietim esot vēl pubertātes vecumā (14 — 16 gadu). Kautrējoties šos jautājumus noskaidrot vai risināt pie speciālista, veidojas mazvērtības izjūta — šis cilvēks sevi neuzskata par “īstu vīrieti” un laika gaitā (aptuveni četru līdz septiņu gadu laikā) sevi kā vīrieti lēnām “aprok”. Veidojas otra raksturīga iezīme — psiholoģiskas problēmas ar sevis kā vīrieša novērtēšanu. Lai labāk varētu izprast šīs situācijas, minēšu pāris gadījumu no dzīves.

Kontakta laikā zūd erekcija

Uz konsultāciju ieradās 26 gadus vecs vīrietis ar sūdzībām par erekcijas traucējumiem — kontakta laikā pavājinās un pilnībā zūd erekcija. Viņam bijuši tikai trīs seksuālie kontakti (16, 18 un 20 gadu vecumā) ar dažādām partnerēm. Visi tie bijuši neveiksmīgi, jo, nonākot līdz atbildīgajam momentam, erekcija jau izzudusi. Tā kā puisis kopš 14 gadu vecuma masturbēja, visas nelaimes tika noveltas uz masturbāciju. Kopš pirmā kontakta — 10 gadus(!) — vīrietis dzīvoja ar pārliecību, ka nav “normāls” un ne uz ko tādu nav spējīgs. Nākamie kontakti bija tikai apliecinājums viņa pieņemtajam spriedumam. Pēc neveiksmīgā kontakta 20 gadu vecumā šis vīrietis vārda tiešā nozīmē bēga no intīmām situācijām un lēnām norobežojās no apkārtējiem. Bet jāsaka, laimīgā kārtā šis vīrietis iepazinās ar sievieti, kura viņam šķita ļoti pievilcīga. Iekšējās bailes un pretestība par iespējamo kārtējo neveiksmi radīja motivāciju apmeklēt konsultāciju. Bija vajadzīgs nepilns mēnesis, kad vīrietis jau bija sācis pilnvērtīgu seksuālo dzīvi ar šo sievieti. Daži padomi un ieteikumi — un jautājums tika atrisināts.

Seksa laikā piedzīvo sāpes

Nākamā situācija — 15 gadu vecumā puisis pamanīja, ka erekcijas laikā dzimumlocekļa priekšādiņa pilnībā neatsedz galviņu, bet tam īpašu uzmanību nepievērsa. 17 gadu vecumā viņam bija pirmais seksuālais kontakts, kas uzskatāms par daļēji veiksmīgu, jo pašā atbildīgākajā brīdi — tieši pirms ejakulācijas, kad visvairāk piebriest dzimumloceklis, — radās stipras sāpes priekšādiņas gredzenā, kas bija par pamatu erekcijas zudumam. Nākamo dzimumkontaktu vīrietis atļāvās 23 gadu vecumā, un tas noritēja pēc iepriekšējā scenārija: sāpes — erekcijas zudums. Vērsties pēc palīdzības šis vīrietis uzdrīkstējās tikai 28 gadu vecumā… Tika konstatēta daļēja priekšādiņas fimoze, ko veiksmīgi pusotra mēneša laikā izdevās novērst, un, pēc manā rīcībā esošās informācijas, tagad šis vīrietis dzīvo pilnvērtīgu ģimenes dzīvi.

Nepaspēj novilkt bikses, kad viss cauri

Kā pēdējo situāciju minēšu ātras vai priekšlaicīgas sēklas noplūdes gadījumu. Jāteic, ka ar līdzīgām situācijām jāsaskaras samērā bieži un šis gadījums ir tikai viens no daudziem. 25 gadus vecs vīrietis apmeklēja konsultāciju, lai novērstu ātru sēklas noplūdi. Dzīves laikā bijuši divi neveiksmīgi kontakti: viens 17, bet otrs 21 gada vecumā. Tie abi beigušies dramatiski, jo puisis nav paspējis novilkt bikses, kad viss jau noticis. Kauna un neapmierinātības izjūtu vadīts, momentāni saģērbies un bez paskaidrojumiem atstājis draudzeni. Pēc pēdējā neveiksmīgā kontakta vīrietis izvairījās sākt jebkādas attiecības, izņemot virtuālās. Pastāvīgi dzīvoja stresā par nākotni. Līdzīgās situācijās nonāk arī vīrieši, kuriem pēc dzimumlocekļa ievadīšanas makstī īsā laikā rodas sēklas noplūde. Ar laiku šis bailes pastiprinās un vīrietis, stājoties seksuālās attiecībās, ar savām bailēm par ātru sēklas noplūdi noskaņojas un sagatavo augsni, lai viss tā arī notiktu. Šoreiz bija vajadzīgs nedaudz vairāk laika, jo vīrietim bija jāiemācās sevi kontrolēt, uzdrīkstēties sākt attiecības un arī tās turpināt.

Lauzt stereotipu

Šīs ir dažas situācijas, daži iemesli, kāpēc vīrietis ir izvairījies veidot attiecības, stāties dzimumsakaros un arī bez saprotamiem iemesliem pārtraucis šo attiecību attīstību. Šādu iemeslu ir relatīvi daudz, jo aprakstītie trīs dzīvesstāsti ir tikai leduskalna redzamā daļa.

Šā raksta mērķis ir mēģināt lauzt stereotipu, ka vīrietis vienmēr ir gatavs seksam, parādīt, ka arī vīriešiem mēdz būt dažādas problēmas. Tie ir jautājumi, kas ir pastāvīgu attiecību veidošanas pamatā.

Visā tajā ir kas pozitīvs — visi šie sarežģījumi ir risināmi! Tikai jāuzdrīkstas par to runāt un meklēt šo lietu risinājumu! Nedomāju, ka gadiem, pat gadu desmitiem būtu sevi jāmoka ar neziņu un jāattīsta — “jāaudzē” — dažādi mazvērtības kompleksi! Tāpēc gribu aicināt vīriešus: uzdrīkstieties runāt par lietām, kas jūs satrauc, un neturiet tās sevī!

Dr. Artūrs Vāvere speciāli “Vakara Ziņām”

Pieteikties uz Konsultāciju!

Uz Augšu