nenoturīga erekcija

Nenoturīga erekcija jeb erektilā disfunkcija (ED) ir problēma, ar ko var saskarties arī gados jauni vīrieši. Lai gan tā bieži tiek saistīta ar vecāka gadagājuma vīriešiem, pētījumi liecina, ka arvien vairāk jaunu vīriešu piedzīvo grūtības uzturēt erekciju. Saskaņā ar 2018. gada pētījumu, kas publicēts žurnālā The Journal of Sexual Medicine, aptuveni 8% vīriešu vecumā no 20 līdz 29 gadiem un 11% vīriešu vecumā no 30 līdz 39 gadiem saskaras ar vieglu vai vidēji smagu erektilo disfunkciju.

Galvenie nenoturīgas erekcijas cēloņi jauniešiem

1. Neregulāra sēklas noplūde un ilgstoša atturēšanās

Viens no biežākajiem nenoturīgas erekcijas cēloņiem jauniem vīriešiem var būt neregulāra seksuālā aktivitāte vai ilgstoša atturēšanās no ejakulācijas. Pētījumi, piemēram, 2016. gada apskats žurnālā Urology, norāda, ka regulāra ejakulācija var uzlabot prostatas veselību un asinsriti iegurņa apvidū, kas ir būtiski erekcijas kvalitātei. Ilgstoša atturēšanās var radīt stagnāciju iegurņa orgānos, kas var negatīvi ietekmēt erektilo funkciju.

2. Ātra vai ilgstoša masturbācija

Masturbācijas paradumi var ietekmēt erekcijas kvalitāti. Pārāk ātra vai agresīva masturbācija var radīt pieradumu pie intensīvas stimulācijas, kas apgrūtina dabisku erekciju seksuālo attiecību laikā. Savukārt ilgstoša masturbācija var izraisīt nogurumu vai samazinātu jutību, kas ietekmē erekcijas noturību. Seksologi iesaka praktizēt apzinātu masturbāciju, kontrolējot tempu un izvairoties no pārmērīgas stimulācijas.

3. Intensīvi sporta treniņi

Lai gan fiziskās aktivitātes ir būtiskas vispārējai veselībai, pārmērīgi intensīvi treniņi, īpaši bez pietiekamas atpūtas, var negatīvi ietekmēt erektilo funkciju. Pētījums, kas publicēts 2017. gadā žurnālā Medicine & Science in Sports & Exercise, norāda, ka intensīvi treniņi var samazināt testosterona līmeni un izraisīt pārmērīgu nogurumu, kas ietekmē libido un erekciju. Turklāt ilgstoša sēdēšana, piemēram, riteņbraukšana, var radīt spiedienu uz iegurņa nerviem, pasliktinot asinsriti.

4. Citi faktori

Papildus iepriekš minētajiem cēloņiem nenoturīgu erekciju var izraisīt:

  • Psiholoģiskie faktori: stress, trauksme vai zems pašvērtējums.

  • Dzīvesveids: neveselīgs uzturs, alkohola vai nikotīna lietošana.

  • Hormonālie traucējumi: zems testosterona līmenis vai vairogdziedzera problēmas.

Ko darīt, ja saskaries ar nenoturīgu erekciju?

Konsultēšanās ar seksologu

Ja problēma ir regulāra, ieteicams konsultēties ar seksologu. Speciālists var palīdzēt noteikt precīzu cēloni un ieteikt piemērotu risinājumu. Saskaņā ar Amerikas Urologu asociācijas (AUA) vadlīnijām, agrīna diagnostika un ārstēšana var ievērojami uzlabot rezultātus.

Prostatas veselības pārbaude

Prostatas veselība ir cieši saistīta ar erektilo funkciju. Neregulāra ejakulācija vai sastrēgums iegurņa apvidū var veicināt prostatas iekaisumu (prostatītu), kas var ietekmēt erekciju. Urologi bieži iesaka veikt prostatas pārbaudi, tostarp PSA (prostatas specifiskā antigēna) testu, lai izslēgtu nopietnas problēmas.

Prostatas masāža

Prostatas masāža var būt efektīvs veids, kā uzlabot asinsriti iegurņa apvidū un mazināt iekaisumu. 2019. gada pētījums žurnālā Andrology norāda, ka regulāra prostatas masāža var uzlabot simptomus vīriešiem ar hronisku prostatītu, kas bieži ir saistīts ar erektilo disfunkciju. Tomēr masāža jāveic speciālista uzraudzībā, lai izvairītos no komplikācijām.

Dzīvesveida izmaiņas

  • Regulāra seksuālā aktivitāte: Mērena un regulāra ejakulācija var uzlabot asinsriti un prostatas veselību.

  • Veselīgs uzturs: Uzturs, kas bagāts ar cinku un omega-3 taukskābēm, var atbalstīt hormonālo līdzsvaru.

  • Mērena fiziskā aktivitāte: Izvairieties no pārmērīgas slodzes un iekļaujiet atpūtas periodus.

  • Stresa mazināšana: Meditācija, joga vai psihoterapija var palīdzēt mazināt trauksmi.

Secinājumi

Nenoturīga erekcija jaunos vīriešos ir risināma problēma, ja tiek identificēts tās cēlonis un veikti atbilstoši pasākumi. Neregulāra sēklas noplūde, pārmērīga masturbācija un intensīvi sporta treniņi ir bieži cēloņi, taču tos var koriģēt ar dzīvesveida izmaiņām un profesionālu palīdzību. Konsultēšanās ar seksologu, prostatas veselības pārbaude un, ja nepieciešams, prostatas masāža var ievērojami uzlabot situāciju. Nebaidieties meklēt palīdzību – agrīna rīcība ir labākais veids, kā atgūt pārliecību un veselību.

Atsauces:

  1. Rastrelli, G., et al. (2018). The Journal of Sexual Medicine, 15(3), 312-320.

  2. Morgentaler, A., et al. (2016). Urology, 92, 6-13.

  3. Hackney, A. C., et al. (2017). Medicine & Science in Sports & Exercise, 49(5), 1034-1041.

  4. Nickel, J. C., et al. (2019). Andrology, 7(4), 456-462.