Seksings

Runāsim par kaut ko, kas daudziem no jums varētu šķist pazīstams – sekstingu. Varbūt esi to izmēģinājis, varbūt dzirdējis no draugiem, bet vai esi aizdomājies, kas tas īsti ir, kāpēc tas ir tik populārs un kādas sekas tam var būt? Esmu seksologs, un mans mērķis ir jums pastāstīt par to vienkārši, atklāti un bez liekas moralizēšanas – bet ar skaidru skatu uz realitāti, tostarp juridiskajiem un sociālajiem aspektiem, kas attiecas uz mums šeit, Latvijā.

Kas ir sekstings un kā tas izpaužas?

Sekstings ir tad, kad sūti vai saņem seksuāla rakstura ziņas, bildes vai video, parasti caur telefonu vai sociālajiem tīkliem – WhatsApp, Snapchat, Instagram vai jebkuru citu platformu, ko lieto. Tas var būt flirts ar tekstu, piemēram, “Ko tu šovakar gribētu darīt…?”, vai kas tiešāks – kailfoto vai video, kur esi tu pats vai kāds cits. Dažiem tas ir veids, kā izpētīt savu seksualitāti, citiem – kā uzturēt attiecības vai vienkārši izklaidēties.

Jauniešu vidū sekstings ir izplatīts – aptaujas rāda, ka Latvijā ar to saskārušies ap 69% jauniešu vecumā no 12 līdz 17 gadiem, un katrs desmitais ir sūtījis savu intīmo bildi. Tas notiek ātri, spontāni, un bieži vien šķiet kā nevainīga izklaide. Bet vai tas tiešām ir droši?

Kāpēc jauniešiem tas patīk?

Padomā – kāpēc tu vai tavs draugs varētu sūtīt kailfoto? Pirmkārt, tas ir adrenalīns. Tas ir aizraujoši – sajūta, ka dari kaut ko privātu, intīmu, var likt justies īpašam vai pievilcīgam.

Otrkārt, sabiedrība, kurā dzīvojam, ir seksualizēta – filmas, mūzika, sociālie tīkli bieži rāda, ka būt “seksīgam” ir forši, un sekstings var šķist veids, kā to apliecināt.

Treškārt, tas var būt par uzticēšanos – sūtot bildi draudzenei vai simpātijai, tu it kā parādi, ka viņai uzticies. Dažiem tas ir arī veids, kā izpētīt savu ķermeni un seksualitāti drošā (vismaz tā šķiet) vidē. Un, jā, spiediens no draugiem vai partnera arī var būt iemesls – “Visi to dara, kāpēc es ne?

Vai sekstings ir drošs?

Īsā atbilde – ne vienmēr. Sekstings var būt jautrs un nevainīgs, ja tas notiek starp diviem cilvēkiem, kuri viens otram uzticas un zina robežas. Bet realitāte ir tāda, ka risks pastāv vienmēr, un tas nav tikai par to, vai kāds tevi “piečakarēs”. Risks ir juridisks, sociāls un emocionāls.

Juridiskie aspekti Latvijā

Latvijā sekstings nav vienkārši “joks”, ko var aizmirst, ja kaut kas noiet greizi. Ja esi jaunāks par 18 gadiem un sūti savu kailfoto, tas juridiski var tikt uzskatīts par bērnu pornogrāfijas materiālu – pat ja to dari brīvprātīgi. Saskaņā ar Krimināllikumu, šāda satura izplatīšana (pat pārsūtīšana draugam) var novest pie kriminālatbildības jau no 14 gadu vecuma. Jā, pat ja tu pats esi bildē! Ja kāds to pārsūta tālāk vai publicē, tas ir vēl nopietnāk – var draudēt cietumsods.

Vēl viens moments – šantāža. Ja bilde nonāk nepareizās rokās, tevi var sākt izspiest, prasot naudu vai citas bildes, draudot to publicēt. Latvijā ir bijuši gadījumi, kad jaunieši kļūst par šādu shēmu upuriem, un policija iesaka: ja tas notiek, nekavējoties bloķē šantāžistu un ziņo policijai. Neļauj kaunam tevi apturēt – klusēšana tikai pasliktina situāciju

Sociālie aspekti un sekas

Sociāli sekstings var būt kā divpusējs zobens. No vienas puses, tas var stiprināt attiecības vai likt justies pieņemtam. No otras – ja bilde aiziet tālāk, nekā plānoji, sekas var būt smagas. Iedomājies: draugs to parāda citiem, bijusī draudzene atriebjas, vai klases čatā pēkšņi visi to redz. Kauns, pazemojums, izsmiekls – tas nav tikai “pāries”. Daži jaunieši Latvijā ir saskārušies ar tik lielu spiedienu, ka pat domājuši par pašnāvību.

Vēl viens risks – nākotne. Darba devēji un augstskolas mūsdienās pārbauda sociālos tīklus. Ja tava bilde kaut kur uzpeld, tā var sabojāt izredzes uz labu darbu vai reputāciju. Internets neko neaizmirst.

Kādas var būt sekas seksuālajā ziņā?

Sekstings var ietekmēt arī tavu attieksmi pret seksu. Tas ir forši, ka izpēti savu seksualitāti, bet, ja tas kļūst par galveno veidu, kā jūties pievilcīgs vai saņem uzmanību, var zust vēlme veidot reālas, dziļas attiecības. Dažiem puišiem sekstings rada nereālas gaidas par to, kādai jābūt intimitātei – viss notiek ātri, virspusēji, bez īstas saiknes. Turklāt, ja esi spiests sūtīt bildes, lai “pierādītu” kaut ko, tas var radīt stresu un mazināt pašapziņu, nevis to celt.

Ko darīt, lai būtu drošībā?

📌 Padomā divreiz. Pirms nospied “sūtīt”, pajautā sev – vai es uzticos šim cilvēkam? Kas notiks, ja mēs izšķirsimies vai viņš to parādīs citiem?

📌  Nesūti seju. Ja tomēr gribi eksperimentēt, neatklāj savu identitāti – tas samazina risku, ja bilde nonāk publiski.

📌 Bloķē un ziņo. Ja kāds tevi šantažē, neiesaisties sarunās – bloķē un vērsies pie vecākiem, skolotāja vai policijas.

📌 Runā ar kādu. Ja jūties spiests vai nezini, ko darīt, neklusē – uzticies draugam vai pieaugušajam, kurš tevi sapratīs.

📌 Atceries – tu esi vērtīgs bez bildēm. Tev nav jāpierāda sevi ar kailfoto – īsta pašapziņa nāk no iekšienes, nevis no kāda “laika”.

Nobeigumā

Sekstings var būt jautrs un nevainīgs, bet tas nav bez riskiem. Latvijā tam ir juridiskas robežas, un sociālās sekas var būt tālejošas. Tu esi jauns, tev ir tiesības izpētīt sevi un pasauli, bet dari to gudri. Tava drošība un pašcieņa ir svarīgākas par jebkuru bildi. Ja šaubies – labāk nesūti. Esi pats savas dzīves boss, nevis upuris!

× Pieteikties uz konsultāciju