Seksuālā veselība ir neatņemama vīrieša vispārējās labklājības sastāvdaļa, taču daudzi vīrieši to ignorē, uzskatot, ka vizīte pie seksologa nepieciešama tikai nopietnu problēmu gadījumā. Profilaktiskā apskate pie seksologa var palīdzēt laikus atklāt un novērst potenciālas problēmas. Galvenie iemesli, kāpēc vīriešiem būtu jāiekļauj šādas vizītes savā veselības aprūpes rutīnā:
1. Agrīna problēmu atklāšana
2. Psiholoģiskā labsajūta
3. Zināšanas un izglītība
4. Novecošanas ietekmes mazināšana
5. Tabu laušana
No kāda vecuma sākt un cik regulāri apmeklēt?
Ja ir riska faktori (smēķēšana, aptaukošanās, mazkustīgs dzīvesveids, stress, paaugstināta fiziskā aktivitāte), apskates var būt nepieciešamas biežāk, un to nosaka speciālists.
Kas notiek profilaktiskajās seksologa apskatēs?
Profilaktiskā vizīte pie seksologa ir strukturēta un pielāgota katra pacienta vajadzībām. Tā parasti ietver šādus posmus:
Ārsts uzdos jautājumus par seksuālo dzīvi, vispārējo veselību, dzīvesveidu, attiecībām un iespējamām sūdzībām. Tas palīdz izprast, vai problēmas ir fiziskas, psiholoģiskas vai abu kombinācija.
Tiek veikta apskate, tai skaitā dzimumorgānu apskate, lai izslēgtu anatomiskas vai iekaisuma problēmas. Tas notiek tikai ar pacienta piekrišanu un ir ātra, profesionāla procedūra.
Seksologs var ieteikt asins analīzes (piemēram, testosterona, spermas analīze, cukura līmeņa vai holesterīna pārbaudi), lai izvērtētu hormonālo stāvokli vai citus veselības rādītājus.
Pamatojoties uz iegūto informāciju, ārsts sniegs padomus par dzīvesveida izmaiņām (vingrinājumi, uzturs, stresa vadība), iespējamo terapiju vai medikamentiem, ja tas nepieciešams.
Ja tiek atklātas problēmas, seksologs izveido turpmākās rīcības plānu – tas var ietvert vingrinājumus (piemēram, Kēgela vingrojumus), psihoterapiju vai medikamentu izmēģinājumu.
Profilaktiskās apskates pie seksologa nav tikai “problēmu risināšana” – tās ir investīcija vīrieša ilgtermiņa veselībā un labsajūtā. Sākot jau no 18-25 gadu vecuma un apmeklējot speciālistu regulāri, iespējams ne vien novērst potenciālas problēmas, bet arī uzlabot dzīves kvalitāti kopumā. Neļaujiet kaunam vai stereotipiem atturēt jūs no šī soļa – rūpes par sevi ir vīrišķības pazīme!