Nenoturīga erekcija

Nenoturīga erekcija ir viena no biežāk sastopamajiem seksuāla rakstura traucējumiem. Ar nenoturīgu erekciju saprot situāciju, kad sākotnēji rodas pietiekoši stipra (laba) erekcija, bet tā nav noturīga un relatīvi ātri pavājinās. Bieži līdz tādai pakāpei, kad dzimumlocekli nav iespējams ievadīt makstī. Pēdējo desmit gadu laikā aizvien vairāk pēc palīdzības šī seksuālā traucējuma dēļ vēršas aizvien jaunāki vīrieši.

Nenoturīga erekcija sastopama visu vecuma grupu vīriešiem, bet ir būtiska atšķirība vai šāda erekcijas disfunkcija tiek novērota jauniem vai gados vecākiem vīriešiem. Gados vecākiem kungiem, nenoturīgas erekcijas cēlonis visbiežāk ir somātiski – asinsvadu patoloģijas. Gados jauniem vīriešiem nenoturīgas erekcijas cēlonis var būt nepareizs seksuālās dzīves modelis. Nenoturīgas erekcijas cēlonis visu vecuma vīriešiem var būt hroniski iekaisuma procesi (hronisks prostatīts).

Tās cēlonis var būt arī samazināts hormonu daudzums – samazināts brīvā testosterona līmenis. Ko novēro dažādu aknu slimību gadījumos (hepatīti), pie ilgstoša hormonālā līmeņa stimulācijas ar dažādiem uztura bagātinātājiem. 

Nenoturīgai erekcijai var būt pastāvīgs raksturs – novēro vienmēr, vai periodisks – daļā situācijās viss norit normāli.

Somātiski traucējumi

Nenoturīga erekcija pie somātiskiem traucējumiem

Erekcijas kvalitāte ir atkarīga no asins pieplūdes un atplūdes no dzimumlocekļa. Somātiksu traucējumu gadījumos iemesls var būt arteriālo vai venozo asinsvadu bojājumi.

Arteriālo asinsvadu bojājumi

Šādos gadījumos dzimumloceklim netiek pievadīts nepietiekošs asins daudzums. Šos traucējumus visbiežāk novēro vīriešiem, kas sirgst ar cukura diabētu, aterosklerozi, alkoholismu. Arteriāla rakstura traucējumus veicina arī aptaukošanās, smēķēšana un citi faktori, kā rezultātā tiek bojātas artērijas. Šajos gadījumos jau sākotnēji nav iespējams sasniegt pilnvērtīgu erekciju.

Venozo asinsvadu bojājumi 

Raksturojas ar to, ka sākotnēji rodas laba erekcija, bet tā ātri noplok. Asinis neaizturas briedumķermeņos, bet ātri atplūst no dzimumlocekļa. Šo traucējumu pamatā var būt venozo asinsvadu vārstuļu vājums, asinsvadu iekaisums, kas bieži tiek novēroti pie hroniska prostatīta, hemoroīdiem utt. Šādu situāciju var izraisīt arī stress un citi faktori, kuru rezultātā pastiprinās asins atplūde no dzimumlocekļa.

Psiholoģiskie faktori

Psiholoģiskie faktoru izraisīta nenoturīga erekcija

Erekcijas pavājināšanos un zudumu var izraisīt dažādi psiholoģiskie faktori: mazvērtības kompleksi, stress, satraukums, bailes. Psiholoģiska rakstura traucējumus biežāk novēro jauniem vīriešiem, bet tik pat labi tie var veidoties arī seksuāli pieredzējušiem vīriešiem, piemēram, gadījuma rakstura dzimumakta laikā. Visbiežāk, šādās situācijas erekcija pavājinās pirms konkrētām darbībām. Piemēram, pirms prezervatīva uzvilkšanas, pirms dzimumlocekļa ievadīšanas makstī, mainot pozas dzimumakta laikā.

Psiholoģisku faktoru izraisīta nenoturīgai erekcijai ieilgstot (atkārtojoties vairākas reizes) tā var pāriet situācijas impotencē – nespējai veikt dzimumaktu.

Seksuālās uzvedības modelis

Nenoturīga erekcija kā sekas seksuālās uzvedības modelim

Seksuālās uzvedības modelis ietver sevī daudzus dažādus aspektus – masturbāciju, ierasto seksuālo kairinājumu, seksuālos ieradumus un tai skaitā arī seksuālās enerģijas līmeni utt. Tas aptver visu, ko vīrietis dara vai nedara ikdienā saistībā ar savām seksuālajām vēlmēm, ko nosaka viņa seksuālā enerģija. Seksuālās uzvedības modelis ar gadiem kļūst vadošais iemesls dažādiem seksuāliem traucējumiem kā vīriešiem, tā arī sievietēm, tāpēc to sīkāk apskatīšu atsevišķā rakstā, bet saistībā ar nenoturīgu erekciju, būtiski ir vīrieša ieradumi – masturbācija.

Erekcija ir atbildes reakcija uz uzbudinājumu: vizuālo – redzi, audiālo – dzirdi un jušanu – skūpsti, pieskārieni,  dzimumlocekļa stimulācija. Ja vīrietis gadiem ilgi, regulāri sevi apmierina un uzbudinājuma gūšanai izmanto pornogrāfisku materiālu, bez tam, viss process notiek ātri, mehāniski stimulējot dzimumlocekli – ar laiku izveidojas ieradums – uzvedības modelis. Šī ieraduma rezultātā pie seksuāla stimula (redzes vai dzirdes) viegli rodas erekcija, bet ja tas nepieaug vai paliek esošā līmenī – uzbudinājums mazinās un atbilstoši samazinās arī dzimumlocekļa pildījums – pavājinās erekcija. Parasti attiecību laikā atslābstot erekcijai pievienojas arī psiholoģiskie faktori, kas esošo situāciju pasliktina.

× Pieteikties uz konsultāciju