Žņaugšana seksa laikā (erotiskā asfiksija) ir prakse, kurā viens vai abi partneri apzināti ierobežo elpošanu dzimumakta vai masturbācijas laikā, lai pastiprinātu seksuālo uzbudinājumu un orgasmu. To dažreiz dēvē par erotisko asfiksiju (erotic asphyxiation). Ja tā tiek veikta paša spēkiem, to sauc par autoerotisko asfiksiju (autoerotic asphyxiation).
Izplatība un psiholoģiskie aspekti
Erotiskā asfiksija ir samērā reta parādība, tomēr pastāv atsevišķās seksuālajās subkultūrās, it īpaši BDSM kopienā. Precīzu statistiku par šīs prakses izplatību ir grūti iegūt, jo cilvēki reti par to runā atklāti.
Tomēr pētījumi liecina, ka aptuveni 5–10% BDSM praktizētāju ir kādreiz izmēģinājuši skābekļa ierobežošanu seksa laikā (Hucker & Blanchard, 1992). Savukārt autoerotiskā asfiksija ir sastopama galvenokārt vīriešiem vecumā no 15 līdz 40 gadiem, un tiek lēsts, ka tā var būt saistīta ar līdz pat 1000 nāves gadījumiem gadā visā pasaulē (Hazelwood, Dietz & Burgess, 1983).
Erotiskās asfiksijas veidi
- Manuāla žņaugšana – partneris saspiež kaklu ar rokām.
- Laišana lietā priekšmetus – tiek izmantoti jostas, virves, šalles vai citi priekšmeti, lai ierobežotu elpošanu.
- Sejas pārklāšana – tiek izmantotas plastmasas somas, maskas vai citi līdzekļi, lai samazinātu skābekļa piekļuvi.
- Krūškurvja vai vēdera saspiešana – tiek pielikts spiediens uz krūtīm, lai apgrūtinātu elpošanu.
Medicīniskie riski un iespējamās sekas
Lai arī daži cilvēki meklē intensīvāku baudu, skābekļa ierobežošana seksa laikā rada nopietnus draudus veselībai:
✅ Smadzeņu bojājumi – pat dažas sekundes bez skābekļa var izraisīt smadzeņu šūnu bojāeju.
✅ Ģībonis un samaņas zudums – ja partneris to nepamana laikus, sekas var būt letālas.
✅ Sirds apstāšanās – strauja asinsspiediena un skābekļa līmeņa maiņa var izraisīt pēkšņu sirds apstāšanos.
✅ Balsenes un kakla traumas – atkārtota žņaugšana var radīt hroniskus kakla bojājumus vai rētas elpceļos.
✅ Nelaimes gadījumi un nāve – autoerotiskā asfiksija ir īpaši bīstama, jo pēc samaņas zaudēšanas cilvēks nespēj sevi atbrīvot.
Fetišs
Erotiskā asfiksija var būt saistīta ar fetišiem, bet tā ne vienmēr tiek uzskatīta par pilnvērtīgu fetišu.
🔹 Ja tā ir daļa no BDSM praksēm, piemēram, dominēšanas un pakļaušanās spēlēm, tad to var uzskatīt par daļu no breath play jeb elpošanas kontroles fetiša.
🔹 Ja cilvēks nevar gūt seksuālu baudu bez skābekļa ierobežojuma, tad to var uzskatīt par parafīliju, kas ir atkāpe no ierastās seksuālās uzvedības. Šādā gadījumā var runāt par asfiksiopiliju (asphyxiophilia) – seksuālu uzbudinājumu, kas saistīts ar skābekļa trūkumu.
🔹 Ja erotiskā asfiksija tiek praktizēta reti vai kā papildu stimulācija, tad tā drīzāk ir augsta riska seksuālā prakse, nevis pilnvērtīgs fetišs.
Kāpēc cilvēki nodarbojas ar erotisko asfiksiju?
Daži cilvēki nodarbojas ar erotisko asfiksiju, jo viņi uzskata, ka tas pastiprina seksuālo baudu. Tomēr šī pārliecība ir maldīga un balstīta uz nepareizu izpratni par to, kā darbojas smadzenes un ķermenis.
Kā no tā atteikties?
Ja erotiskā asfiksija kļūst par ieradumu vai šķiet bīstama, ir vairāki veidi, kā no tās atteikties vai meklēt alternatīvas:
🔹 Saruna ar partneri – ja žņaugšana ir kopīga prakse, atklāta saruna var palīdzēt atrast citus veidus, kā pastiprināt baudu.
🔹 Eksperimentēšana ar drošākām alternatīvām – piemēram, lēna elpošana, dziļa meditācija vai sensorās stimulācijas metodes var sniegt līdzīgu efektu bez skābekļa ierobežojuma.
🔹 Konsultācija ar speciālistu – ja erotiskā asfiksija kļūst par atkarību vai ir saistīta ar traumām, psihologs vai seksologs var palīdzēt izprast tās cēloņus un atrast drošākus risinājumus.
Noslēgums
Erotiskā asfiksija ir riska pilna prakse, kas var izraisīt nopietnas sekas, tostarp nāvi. Lai gan daži cilvēki to izmanto kā veidu, kā pastiprināt seksuālo baudu, drošības apsvērumi un ilgtermiņa ietekme uz veselību jāņem vērā. Ja meklē alternatīvas vai apsver iespēju no šīs prakses atteikties, svarīgi ir komunicēt ar partneri un, ja nepieciešams, konsultēties ar speciālistu.
Atsauces:
- Hucker, S. J., & Blanchard, R. (1992). Autoerotic Asphyxia: Forensic, Clinical and Sexological Aspects. Archives of Sexual Behavior, 21(5), 455–465.
- Hazelwood, R. R., Dietz, P. E., & Burgess, A. W. (1983). Autoerotic Fatalities. Lexington Books.